Knutsford Friday Bowling League

League winners

Year
Division 1
Division 2
Champions
Runners-up
Champions
Runners-up
2018Victory Hall ARailway AChelford AGoostrey A
2017Victory Hall ARailway AKnutsford BC BSwettenham B
2016Victory Hall AKnutsford BC AMere BChelford A
2015Victory Hall AKnutsford BC AChurch Inn BKnutsford BC B
2014Victory Hall AKnutsford BC AGoostrey AMere B
2013Knutsford BC AVictory Hall ACranford BChurch Inn B
2012Knutsford BC AVictory Hall ARailway BVictory Hall C
2011Knutsford BC AVictory Hall AHigh Legh BChurch Inn B
2010Victory Hall AKnutsford BC ADrovers AGoostrey A
2009Knutsford BC ARailway AMere BBulls Head
2008Knutsford BC AVictory Hall AConservative AGoostrey A
2007Knutsford BC APheasant BDrovers AVictory Hall B
2006Knutsford BC AVictory Hall ABulls HeadGoostrey A
2005Knutsford BC ARailway ADrovers ARailway B
2004Victory Hall APrivate AVictory Hall BConservative
2003Railway AVictory Hall ALegh Arms ADrovers A
2002Railway APheasant ABulls Head ADrovers B
2001Railway ARailway BDrovers ATatton A
2000Railway AHigh Legh ALegh Arms APheasant B
1999Railway APheasant ANot knownNot known
1998Railway APheasant AConservative ABulls Head A
1997Railway APheasant ADrovers ARailway B
1996Railway APheasant APheasant BChurch Inn A
1995Ilford ARailway AMere ANot known
1994Ilford APheasant AMere BLegh Arms A
1993Legh Arms ARailway AMere ANot known
1992Ilford BHigh Legh ARailway ANot known
1991High Legh BMere BCrosstownNot known
1990Bulls Head ADroversPheasant ANot known
1989Pheasant AHigh Legh ADroversHigh Legh B
1988Ilford BMere BPheasant BConservative B
1987Church Inn ALegh Arms AIlford BBulls Head A
1986Conservative ACrosstown BChurch Inn BLegh Arms B
1985Church InnPheasant AMere AIlford B
1984Pheasant ALegh Arms AKnutsford PrivateMere B
1983Church InnCrosstown AConservative ALegh Arms A
1982Pheasant AIlford AIlford BCrosstown B
1981Mere BKnutsford Private A
1980Bulls HeadConservative B

Go to:   Top   League winners   Individual competition   Pairs competition   Mixed pairs competition   Officers

Team competitions

Year
Team knock-out
Jack Bryning
Winners
Runners-up
Winners
Runners-up
2018Not playedNot played
2017Not playedChurch Inn BCranford
2016Not playedChurch Inn AKnutsford BC B
2015Chelford BOughtrington AWarford Park BChelford B
2014Knutsford BC BChelford BVictory Hall ACranford A
2013Victory Hall AEquiportChelford AKnutsford BC A
2012Knutsford BC AConservative B
2011Victory Hall AMere AVictory Hall CChurch Inn B
2010Knutsford BC ADrovers ARailwayVictory Hall C
2009Mere AHigh Legh ABulls HeadConservative B
2008Knutsford BC AConservative AKnutsford BC ABexton A
2007Victory Hall AMere ALegh Arms BVictory Hall A
2006Pheasant BRailway APheasant BPheasant A
2005Pheasant BKnutsford BC APheasant BKnutsford BC A
2004Pheasant APrivate ALegh Arms APrivate A
2003Victory Hall BChurch InnPheasant BLegh Arms A
2002TattonConservativeRailway AConservative
2001Pheasant BRailway APheasant ARailway A
2000Pheasant BRailway BPheasant BLegh Arms B
1999Pheasant BPheasant APheasant BRailway B
1998Mere BNot knownPheasant BRailway A
1997Pheasant AHigh Legh ARailway APheasant A
1996Pheasant BRailway APheasant BRailway A
1995Ilford BNot knownRailwayABulls Head B
1994Drovers APheasant BPheasant AIlford A
1993Mere APheasant BIlford BNot known
1992Railway AMere AMere ALegh Arms A
1991Pheasant BNot known
1990Legh Arms ANot known
1989Mere ANot known
1988Mere ADrovers
1987Conservative AChurch Inn A
1986Church Inn ACrosstown B
1985Mere AChurch Inn
1984Legh ArmsBulls Head
1983PrivateConservative B
1982Conservative BCrosstown A
1981Bulls HeadLegh Arms
1980CrosstownConservative A

Go to:   Top   League winners   Team competitions   Pairs competition   Mixed pairs competition   Officers

Individual competition

Year
Winner
Runner-up
2018Raplh Waite RailwayJill Caveney Church Inn
2017Jack Bushell MereNeil Cope Railway
2016Molly Sutton Church InnTrevor Bithell Cranford
2015No competition
2014Kath Perks CranfordSteve Elstone Cranford
2013Tim Davies Victory HallSteve Elstone Cranford
2012Jackie Murphy ChelfordDarren Brookes Victory Hall
2011David Lowe ChelfordCarole Critchley Church Inn
2010M Davies RailwayL Davies Railway
2009A Hopkins OughtringtonK Perks Conservative
2008T Davies ConservativeN Cook Goostrey
2007P Gregory SwettenhamG Coppick Swettenham
2006A Crompton VHMCB Tulley VHMC
2005M Carson DroversN Southern Pheasant
2004AB Davies RailwayK Perks Pheasant
2003P Denerley Legh ArmsP Heath Legh Arms
2002J Bell DroversA Hough Conservative
2001S Carter DroversV Booth Drovers
2000K Hardy PheasantP Mason High Legh
1999N Hardy PheasantS Elstone Conservative
1998K Wallis IlfordG Hargreaves Pheasant
1997B Gunter ConservativeK Corver Ilford
1996B Jones RailwayJ Butler Drovers
1995P Turner RailwayR Hill Drovers
1994J Holehouse MereG Owen Mere
1993R Peacock Legh ArmsP Lindsay Bulls Head
1992J Smith PheasantP Turner Railway
1991J InghamM Bijam
1990L Howard CrosstownI Ibbotson Drovers
1989Not knownNot known
1988B JacksonA Corver Ilford
1987P Donaldson Church InnW Hatton Conservative
1986G Coates ConservativeP Mottershead Cons
1985J Greenwood ConsB Jackson Mere
1984R Dawson MereF Wright Mere
1983J Illidge PheasantH Butler Private
1982M Caulfield CrosstownN Hardy Pheasant
1981G Ollier CrosstownR Newcombe Bulls Head
1980P Ford MereN Wood Crosstown

Go to:   Top   League winners   Team competitions   Individual competition   Mixed pairs competition   Officers

Pairs competition

Year
Winners
Runners-up
2018John Burley & Jill Caveney Church InnIan Palfreyman & Paula Stewart Chelford
2017Steve & Sylvia Buckley Victory HallDiana Douglas & Stephenie Dawson Mere
2016Steve & Sylvia Buckley Victory HallJohn Burley & Denis O’Neill Knutsford BC
2015Don Burgess & John Glover SwettenhamGlenise Barnett & John Greenwood Knutsford BC
2014Dave Buckley & Dave Lowe ChelfordEileen & Ken Jackson Cranford
2013Steve & William Elstone CranfordGlenys Barnett & Dave Mee Knutsford BC
2012Neil Cope & Matt Davies RailwayIan Palfreyman & Paula Stewart Chelford
2011Steve Elstone & Maryke Todd ConsPhil & Jane Whitehead Church Inn
2010Tim Davies & Lee Hargreaves VHMCRoger Messenger & Derek Nicholls Warford Park
2009Mike Gittins & Janet Lindsay VHMCGeoff Owen & Gill Barker Mere
2008Adrian Hough & Chris Miller ConsAlan & Kath Perks Conservative
2007Steve Armitage & Mike Gittins VHMCAndy Blackburn & Lynda Davies Railway
2006Ken & Eileen Jackson PheasantTony Crompton & Bruce Tully VHMC
2005John Kay & Roy Ryder RailwayBruce Tulley & Mike Gittins VHMC
2004Ken & Eileen Jackson PheasantPeter Heath & Brian Flood Legh Arms
2003Paul Garner & Barney Hammond VHMCKen Davies & David Neville VHMC
2002Brian & Joyce Smith PheasantRoy Mayer & John Saunders Tatton
2001Paul Colburn & Ann Jones RailwayKen & Eileen Jackson Pheasant
2000Alan Munroe & Joyce Smith PheasantDave Readitt & Ted Youds High Legh
1999Paul Colburn & Ann Jones RailwaySteve Buckley & Heather O'Hanlon Railway
1998Steve Prentice & Carol Bailey PheasantFred McDowell & Dot Beauchamp Conservative
1997Richard Hill & Robert Cowden DroversKen & Joyce Clare Mere
1996Norman Hardy & Alan Munroe PheasantAlan Gresty & Bob Peacock Legh Arms
1995Frank Burgess & Herbert Ankers ConsRichard Hill & Robert Cowden Drovers
1994Brian & Peter Smith PheasantFred McDowell & John Holehouse Conservative/Mere
1993A Gresty & S Mainwaring Legh ArmsDennis Cooper & Graham Long Conservative
1992M Davies & J Holehouse Railway/MereKeith Corver & Ken Darlington Ilford
1991Gill Barker & Steph Dawson MereKen Fisher & Linda Clemence Church Inn
1990Alf Gilbert & Kendrick Booth ConsRichard Barlow & Chris Murphy Pheasant
1989Fred McDowell & John HolehouseBrian Smith & Ian Gough Pheasant
1988Peter Smith & Alan Munroe PheasantBob Morrisy & Sue Blackburn Church Inn
1987Mavis Corrigan & Kathy Chadwidk CIJohn & Lorna Wright Mere
1986Neil Shepherd & Joe Billotta Church InnJohn Cartner & Margaret Fryer Mere
1985V Southern & J Johnson PheasantKen & Joyce Clare Mere
1984Geoff & Darren Taylor PrivateGed Coates & Dave Roberts Conservative
1983C & P Howarth CrosstownP & M Caulfield Crosstown
1982John & Lorna Wright MereRichard Barlow & Kevin Edwards Pheasant
1981M Ollier & R Newcombe Bulls HeadTommy Shanks & John Caulfield Crosstown
1980Bob & Pam Eyres PrivateNorman Hardy & Kevin Edwards Pheasant

Go to:   Top   League winners   Team competitions   Individual competition   Pairs competition   Officers

Mixed pairs competition

Year
Winners
Runners-up
2018Ken Barker & Diana Douglas MereAlan & Kath Perks Cranford
2017Alan Edwards & Alisha Marshal Victory HallJack Bushell & Mary Owen Mere
2016Alan Edwards & Alisha Marshal Victory HallJulie Bason & Steve Bloor Cranford
2015Dave Byrne & Carole Critchley Church InnMorgan Auld & Joyce Smith Cranford
2014Alan & Kath Perks CranfordJohn Greenwood & Glenys Barnett Knutsford BC
2013Phil & Jane Whitehead Church InnDavid Byrne & Lynn Barlow Church Inn
2012Alan & Kath Perks Conservative ClubKen & Eileen Jackson Cons
2011Geoff & Mary Owen MereJohn Saunders & Joyce Smith Cons
2010Alan & Kath Perks Conservative ClubFrank & Diane Wright Mere
2009Bernard & Glenda Carroll Knutsford BCJohn Burley & Yvonne ONeill Knutsford BC
2008Mike & Sandra Grocott OughtringtonRay & Barbara Sumner Bulls Head
2007Bill & Pam Favas DroversPhil & Jane Whitehead Bulls Head
2006Allan & Joyce Hopkins OughtringtonBrian Clare & Jenny Lawler Conservative
2005Ken & Eileen Jackson PheasantGeoff Owen & Carol Gibbs Mere
2004Dave Colligan & Carol Gunter ConservativeKen & Eileen Jackson Pheasant
2003Stephen Bloor & Gill Barker MereAlan & Kath Perks Pheasant
2002Ken & Eileen Jackson PheasantBrian & Joyce Smith Pheasant
2001Chris Grice & Dorothy Billany ConservativeNigel Podmore & Liz Grant Conservative
2000Graham Sharpley & Bobb Lovatt High LeghAlan Munroe & Joyce Smith Pheasant
1999Alan & Kath Perks PheasantJohn Holehouse & Cynthia Wythenshaw Mere
1998Steve Prentice & Carol Bailey PheasantFred McDowell & Dot Beauchamp Conservative
1997Alan & Kath Perks PheasantChris Jones & Sandra Carter Drovers
1996Tony & Lynda Davies RailwayAlan & Kath Perks Pheasant
1995Alan & Kath Perks PheasantBill & Joyce Smith Pheasant
1994Keith & June Wallis IlfordAlan Gresty & Margaret Bryning Legh Arms
1993David Lees & Sandra Carter DroversJim & Hilda Pimlott High Legh
1992Peter & Janet Linsay Bulls HeadAlan Gresty & Margaret Bryning Legh Arms
1991Ron & Steph Dawson MereDenis Cooper & Celia Hammond Pheasant/Conservative
1990John & Lorna Wright MereLee Cadman & Joan Parker Bulls Head
1989Stephen Bloor & Diana Douglas MereNot known
1988Peter Lawn & Sheila Davies CrosstownJohn & Betty Saddler Ilford
1987Stephen & Joan Bloor MereMike Caveney & Carol Critchley Bulls Head
1986Neil Shepherd & Liz Hough Church InnKevin Gregory & May Carson
1985Peter Donaldson & Mavis Corrigan Church InnPeter & Irene Ford Mere
1984Kevin Gregory & Mary BoylingKen & Gill Barker Mere
1983Ken & Gill Barker MereArthur Davies & Billy Hatton Ilford/Conservative
1982Martin Ollier & Liz James Bulls HeadKen & Gill Barker Mere

Go to:   Top   League winners   Team competitions   Individual competition   Pairs competition   Mixed pairs competition

Officers

Year
President
Chairman
Secretary
Treasurer
2018Ken BarkerCarole CritchleyAlan PerksChris Grice
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Don Booth
2010
2009
2008
2007Peter Dennerley
2006
2005
2004
2003
2002
2001
Dorothy Billany
2000
1999
Jenny Grice
1998
Claire Billany
1997
Ken Barker
David Lees
1996
Joyce Clare
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986Tommy Johnson
1985
Dorothy Johnson
1984
1983
1982
1981
1980
1979
Peter Brookes

A service provided by the Cheadle & Gatley District Bowling League